ΝΕΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 2019-20 «Σχεδιαστής Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής»

Ο Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής ασχολείται με έναν από τους καίριους τομείς της οικονομικής δραστηριότητας της χώρας. Ένα μεγάλο ποσοστό των δομικών εφαρμογών αποτελούν οι κτιριακές κατασκευές. Στον τομέα αυτό απαιτείται η συνεργασία πολλών ατόμων με διαφορετικές γνώσεις για την υπεύθυνη και σωστή κατασκευή του έργου. Ο Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, με εξαρτημένη ή όχι μορφή εργασίας, ως υπάλληλος μικρής ή μεγάλης τεχνικής επιχείρησης, σε φορείς που ασχολούνται με την καταγραφή, την προστασία και τη διαχείριση δημόσιας και ιδιωτικής ακίνητης περιουσίας, τον πολεοδομικό και χωροταξικό σχεδιασμό, τις κυκλοφοριακές και συγκοινωνιακές μελέτες, την αγροτική ανάπτυξη και αναδιάρθρωση, καθώς και περιβαλλοντικές μελέτες απογραφής-διαχείρισης φυσικών πόρων. Ακόμα, μπορεί να εργαστεί ως μέλος ομάδας σε διαδικασία μελετών, συλλογής, επεξεργασίας και ανάλυσης γεωγραφικών πληροφοριών.

Η φοίτηση στην ειδικότητα «Σχεδιαστής Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής» διαρκεί τέσσερα εξάμηνα. Η άρτια από κάθε άποψη εκπαίδευση των σπουδαστών περιλαμβάνει θεωρητικά μαθήματα στα διδακτήρια του ΙΕΚ και πρακτική άσκηση στην τεχνική υπηρεσία του δήμου και σε ιδιωτικά τεχνικά γραφεία τοπογραφικά, κτηματογράφησης…. )
Τομείς απασχόλησης
Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί :
• Ως στέλεχος σε γραφεία κτηματογράφησης.
• Ως στέλεχος αρχιτεκτονικών γραφείων, στατικών και μηχανολογικών μελετών.
• Σε γραφεία τοπογράφων.
• Σε γραφεία πολιτικών μηχανικών
• Σε τεχνικές και κατασκευαστικές εταιρείες
• Ως ελεύθερος επαγγελματίας με δικό του γραφείο παρέχοντας σχέδια (αξονομετρικά, προοπτικά, ογκοπλαστικές μακέτες κλπ)
• Αλλά και γενικότερα σε οποιοδήποτε χώρο, που απαιτεί σχεδιαστική ικανότητα και ευχέρεια στην χρήση των σχεδιαστικών προγραμμάτων με τον Η/Υ.

*Σκοπός του ΔΙΕΚ είναι η δωρεάν παροχή υπηρεσιών επαγγελματικής κατάρτισης και απευθύνεται σε αποφοίτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων),πτυχιούχους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, φοιτητές ανέργους και εργαζόμενους ανεξαρτήτως ηλικίας.

** Η κατάρτισης των Δ.ΙΕΚ αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 σύμφωνα με το εθνικό πλαίσιο προσόντων και είναι ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ στην Ευρωπαϊκή Ένωση (στο επίπεδο 4 εντάσσονται τα Λύκεια και στο επίπεδο 6 τα ΑΕΙ και ΤΕΙ).